![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/03/29405190_205203100237788_343234411_o.png)
![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/05/Pic-Maridakis--735x490.jpg)
Ο Λεωνίδας Μαριδάκης στο Ολόγραμμα
Παρασκευή 11/5 17:00-18:00 με τον Βαίλη Κομύτη
Ο τραγουδοποιός Λεωνίδας Μαριδάκης επιστρέφει με νέο άλμπουμ. Ο τίτλος του είναι «ΒΑΡΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ» και αποτελεί την 3η προσωπική του δουλειά. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ και περιλαμβάνει 11 τραγούδια – στιγμιότυπα της ζωής μας που εμπνέονται από την καθημερινότητα, το όνειρο και την επιθυμία για έναν πιο ανθρώπινο κόσμο. Συνομιλεί, μεταξύ άλλων, με παιδικούς ήρωες όπως τη Μαίρη Πόππινς ή το Ντρούπι, ταξιδεύει σε σεκάνς
ονείρων με την «Βάρκα στο σπίτι», την «Αστυπάλαια», το «Κάποτε στη Ράδα», φωτίζει την ομορφιά και την προσδοκία της κάθε στιγμής με χορευτική διάθεση στα: «Έρωτας ή τίποτα», «Κόκκοι καφέ», «Βόλτα στο Θησείο», «Δε γουστάρω άλλα πλάνα», «Ο Δαίμων του Τυπογραφείου» κ.α. Ο Λεωνίδας Μαριδάκης υπογράφει τη μουσική και ερμηνεύει όλα τα τραγούδια, ενώ υπάρχουν και τρία ντουέτα με το Σπύρο Γραμμένο, τον Αργύρη Λούλατζη και τη Δανάη Μπότικ. Τους στίχους υπογράφουν οι: Μάνος Ελευθερίου, Φωτεινή Λαμπρίδη, Νικόλ Κατσάνη, Πάνος Αντωνάτος, Μάρκος Μαριδάκης, Ειρήνη Σουργιαδάκη και Λεωνίδας Μαριδάκης. Την ενορχήστρωση έχει κάνει ο τραγουδοποιός με τη βοήθεια των εξαιρετικών μουσικών που συμμετέχουν. Μαζί του και η στιχουργός Νικόλ Κατσάνη.