![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/03/29405190_205203100237788_343234411_o.png)
![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2023/04/339237987_593663619456079_1986144483844659770_n-400x225.jpg)
Ο Γιακουμής Γαβράς στο Ολόγραμμα
Δευτέρα 18:00-19:00 με τον Βασίλη Κομύτη
Πάμε Αμοργό. Ή το ορθό ο Γιακουμής Γαβράς με το βιολί του στον αέρα μας. Παίζει, τραγουδάει και μιλάμε. Ερωτήματα ένα σωρό. Φτάνουν και περισσεύουν οι μουσικές στο Αιγαίο να βγει ένα γλέντι; Λύρα και τσαμπούνα τι σχέση έχουν; Οι στίχοι των τραγουδιών είναι βιωματικοί; Υπάρχουν αυθεντικά νησιώτικα γλέντια πλέον;
Γιατί στα τοπικά γλέντια μπερδεύονται άλλα ακούσματα (λαικοποπτσιφτετέλια); Αυτά και άλλα όμορφο και δεν θα φτάσει η ώρα. Μαζί του στο λαούτο ο Δημήτρης Λουδάρος.