![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/03/29405190_205203100237788_343234411_o.png)
![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2016/12/SKARTIS-ORDOLIS-1.jpg)
Μανδραγόρας 23mg | “Με τον Σωκράτη Λ. Σκαρτσή”
Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2016 από τις 14.00-15.00
Προσκεκλημένος στην εκπομπή Μανδραγόρας 23mg, ο ποιητής και Πανεπιστημιακός Σωκράτης Λ. Σκαρτσής.
«Tο ποίημα το γράφει ο αναγνώστης», λέει ο Σκαρτσής και προσθέτει: «ο συγγραφέας δεν είναι ομιλητής και ο αναγνώστης δεν είναι ακροατής. Eίναι αυτονόητοι δηλαδή οι αυξημένοι ρόλοι και των δυο στη διαμόρφωση του αιτήματος της αληθινής ζωής και της πραγματικής τέχνης· προαπαιτούμενο η αέναη καλλιέργεια, η πολιτιστική εξέλιξη του ανθρώπου, η συνέχεια μιας πορείας από το χθες μέχρι το άπειρο της ύπαρξής μας. Bασικό και μόνο εργαλείο παραμένει η γλώσσα, η λαλιά, το τρόπος επι κοινωνίας μας, δηλαδή η παιδεία και ο παιδεμός μας, όχι ως ταλαιπωρία του σώματος, αλλά ως επώδυνη-απαιτητική και ανεξάντλητη συνηγορία της ψυχής μας: H ομορφιά είναι η γλώσσα και η απάντηση για όλα, γιατί είναι το τελευταίο πράγμα. M’ αυτήν καταλαβαίνεις, μ’ αυτήν ονειρεύεσαι, μ’ αυτήν υπερβαίνεις έχοντας την αίσθηση της ωραίας γραμμής της».