![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/03/29405190_205203100237788_343234411_o.png)
![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/03/mozart.jpg)
Αλιείς Μαργαριταριών
Δευτέρα 05.03.2018, 10:00-12:00 το πρωί
Αγαπάμε πολύ τα πνευστά όργανα. Τον ήχο τους, τη συγγένειά τους με την ανθρώπινη φωνή. Η κλασική μουσική έχει δώσει πιο πολλή σημασία σε έγχορδα σε γενικές γραμμές. Τα πνευστά είχαν αρκετή παρουσία στη μπαρόκ μουσική.
Ζώντας στο μεταίχμιο, με πολλές ρίζες στην προκλασική μουσική, ο Mozart έγραψε αρκετά έργα για πνευστά. Σήμερα, Δευτέρα 05.03.2018, 10:00-12:00 το πρωί, ως συνήθως, στους Αλιείς Μαργαριταριών θα ακούσουμε λοιπόν τον άνεμο να αντηχεί μέσα σε περίτεχνους σωλήνες.