![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2018/03/29405190_205203100237788_343234411_o.png)
![](https://metadeftero.gr/wp-content/uploads/2024/02/feb_2-400x400.jpg)
Ήχοι από τη χώρα τού ποτέ
Τρίτη 27/02, 20:00-21:00 με την Λίλυ Χανούμη
“Το Progressive είναι βασικά μια ανάμειξη τριών στοιχείων: το τραγούδι, ο αυτοσχεδιασμός εμπνευσμένος από την τζαζ και η σύνθεση σε κλασικό ύφος. Αυτό το κοκτέιλ ερμηνεύεται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε χώρα: στην Αγγλία, για παράδειγμα, επικρατούν οι κέλτικες, ροκ και μπλουζ επιρροές.
Στην Ιταλία έχουμε να αντιμετωπίσουμε την κλασική μας παράδοση: το μελόδραμα, τον Respighi, τον Puccini, τον Mascagni αλλά και όλους τους σύγχρονους κλασικούς συνθέτες. Σε αυτή την κληρονομιά, κατά τη γνώμη μου, κρύβεται η ιδιαιτερότητα του ιταλικού Progressive Rock”. -Franco Mussida, Premiata Forneria Marconi.Δεύτερο αφιέρωμα στο Ιταλικό progressive των 70΄s.